Otvorena etno kuća kulturno-informativno-turističko-edukacijski centar u Domitrovcu

Datum objave: 16.10.2019

U općini Vidovec otvorena je etno kuća kulturno-informativno-turističko-edukacijskog centra u naselju Domitrovec.

- Ovo je jedna od većih investicija na području naše općine, vrijednosti 2 700 000 kuna. Naravno da je ona predviđena za razvoj ruralnog turizma na području naše općine. Mi smo prije nekoliko godina donijeli Strategiju razvoja ruralnog turizma. Na ovom području je nekad bio društveni dom, zapušten jako, sad smo stvorili jedan novi sadržaj. Tu će biti jedna multifunkcionalna dvorana koju će moći koristiti sve naše udruge, TZ Varaždinske županije i uspostavit ćemo suradnje s turističkim agencijama, naglasio je načelnik Općine Vidovec Bruno Hranić.

U blizini etno kuće nalazi se i OPG Cafuk. - Zelje je stogodišnja tradicija vidovečkog kraja - kazala je čuvarica sjemena Marija Cafuk. Već će idućeg tjedna na OPG dolaziti djeca vrtićke dobi gaziti zelje kako bi se upriličio tradicijski način proizvodnje i kiseljenja.

Unutar same kuće nalaze se predmeti koji prikazuju na koji se način nekad vidjelo te predmete kojima su se ljudi služili. Posjetitelji će tako vidjeti kuhinjske predmeta, zipke, škrinje, stolnjake, krpe, ćupove, štubleke, kolovrte. Ta će se zbirka postepeno popunjavati, a u planu je i postavljanje pločica kako bi se znalo tko je bio vlasnik doniranih predmeta.

Ljudi rade, grade, trude se i vesele. Upravo na taj način bi trebao proći mandat naših načelnika, gradonačelnika, župana i Vlade. Puno investicija, gradilišta, novootvorenih mjesta, druženja jer je to upravo ono što ljude veseli. Općina Vidovec jedan je od takvih lijepih primjera – zaključio je Anđelko Stričak, saborski zastupnik.

Posljednju fazu izgradnje ovog projekta financiralo je Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja s gotovo 200 tisuća kuna. Ministar Predrag Štromar naglasio je kako će ovime turistička ponuda Sjevera biti veća i bolja:

- Imamo puno prostora za napredovanje. Mislim da u turizmu možemo tražiti rast BDP-a i rast gospodarstva za kontinent. Zadovoljan sam i zbog toga jer ovi ljudi koji tu žive, imat će ljepši okoliš i to je korisno i za njih. Sve ovo radimo ne za načelnika, ne za župana, ne za mene, radimo za ove ljude koji ovdje žive, koji žive, kad mi ulažemo, kvalitetnije i bolje- kazao je Štromar.

Projekt je s milijun kuna sufinanciralo i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

- Htjela bih istaknuti da je ova replika tradicionalne vidovečke kuće izvrstan spoj tradicije i modernog. Definitivno je riječ o reprezentativnoj građevini koja ima sve elemente multifunkcionalnog centra koji je potreban Vidovcu, ali istovremeno, od samog načina gradnje, do varaždinskog zelja koje će biti posađeno u vrtu i autohtonih stabala voćki, cijela priča pokazuje da Vidovčani poštuju svoju tradiciju i da se ponose njome, što tako treba i biti - naglasila je Nikolina Klaić, državna tajnica u Ministarstvu i izaslanica predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića.

Natalija Martinčević, županova savjetnica i predsjedavajuća Turističkom zajednicom Varaždinske županije naglasila je kako treba nastaviti s promoviranjem i brendiranjem kulturne i tradicijske baštine. Zahvalila se Udruzi žena Vidovec koja je uz ostale udruge žena koje se bave kulturnom i tradicijskom baštinom doprinijela da se županija bolje i više promovira.

- Veliki trud i napor uloženi su u brendiranje naših domaćih proizvoda, posebno varaždinskog zelja, bučinog ulja, heljde, koji sada zaista postaju brend, ne samo u Hrvatskoj, već i puno šire. Tu su i projekti koji su vezani uz ovu Etno kuću, a to je prije svega naš projekt Kuće za odmor s pričom i naših prezentacijskih centara koje sada otvaramo diljem županije. Važno je reći da smo osmislili i cijeli niz manifestacija poput Bučograda, Županijske štruklijade, Varaždinskog placa, gdje radimo sve ono što će raditi i ova etno kuća, a to je prezentiranje onog najboljeg iz naše županije.

Aktualno.hr

<< Vrati se natrag